116

Bunčice kože, ki so rahlo rumenkaste barve in se pogosto pojavijo na obrazu ljudi s seboroično kožo, so posledica povečanega in pomnoženega tkiva žlez lojnic. Te spremembe, imenovane sebacealna hiperplazija, niso nevarne in se najpogosteje pojavijo na čelu in licih. Vendar pa se lahko pojavijo tudi na drugih delih telesa, saj so žleze lojnice prisotne po vsej koži, razen na dlaneh in podplatih. Sebacealna hiperplazija se običajno začne pojavljati v srednjih letih, vendar se lahko pojavi tudi prej.

Žleze lojnice proizvajajo masten izloček, imenovan loj, ki je pomemben del zaščitnega maščobno-kislinskega plašča kože. Premalo loja lahko povzroči izsušitev kože, neprijeten občutek, srbenje, vnetje (asteatotični dermatitis) in okužbe. Prekomerno izločanje loja pa lahko povzroči težave, kot so akne, mastna koža s širokimi porami in mastno lasišče. Ko se izvodilo lojnice zamaši, se pod kožo tvori cista, ki je v slovenskem prostoru pogosto napačno imenovana aterom.

Na žalost ni trajnega ukrepa, ki bi preprečil nastajanje sebacealne hiperplazije. Vendar pa dermatolog lahko te spremembe odstrani z različnimi postopki, na primer z ablativnim laserjem.