32
Podkožne spremembe so spremembe, ki se nahajajo pod kožnim pokrovom in jih navzven ne vidimo oziroma vidimo le njihov obris. Največkrat so to lipomi (maščobne tvorbe), ateromi (zamašene žleze lojnice), osteofiti (kostni izrastki),...

Za odstranitev se odločimo v kolikor je sprememba moteča, boleča in /ali da bi preprečili komplikacije (npr.: vnetje ateroma).

Spremembo bomo v kolikor bo to potrebno poslali na patohistološki pregled o izvidu katerega vas bomo obvestili ob naslednjem pregledu oziroma po pošti.

Pred posegom

Pred posegom preverimo v kolikor ste alergični na lokalni anestetik in ali prejemate zdravila proti strjevanju krvi.
 

Poseg

Mesto okrog spremembe bomo umili ter sterilno pokrili. Nato sledi vbrizganje lokalnega anestetika, po katerem  počakamo nekaj trenutkov da ta začne delovati, nakar sledi rez kožnega pokrova nad spremembo ter odstranitev spremembe.

Sledi zaustavitev morebitno prisotne krvavitve s posameznimi šivi ali z elektrokoagulacijo, ter šiv kože (v kolikor je potrebno tudi šiv podkožja).

Za zašitje kože se najpogosteje uporablja neresorbtivni šiv, ki ga je potrebno odstraniti po 5-14 dneh, odvisno od mesta posega, velikosti odstranjene spremembe, ter kvalitete kože (v kolikor bo uporabljen resorbtivni šiv, katerega ni potrebno odstranjevati vas bomo o tem obvestili).